Międzynarodowy Konkurs
"Najlepsze wydawnictwa o górach"

Konkurs
"Najlepsze wydawnictwa o górach"

Wstęp PL

10. Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs „Najlepsze wydawnictwa o górach”, Kraków 2025

W ramach 28. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® (23-26 października 2025 roku) został ogłoszony 10. JUBILEUSZOWY MIĘDZYNARODOWY KONKURS „NAJLEPSZE WYDAWNICTWA O GÓRACH”, którego organizatorami są Targi w Krakowie, Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Wydawnictwo „Karpaty” – Andrzej Łączyński w Krakowie.

Do Konkursu mogą być zgłaszane wydawnictwa wydane w dowolnym języku o terenach górskich ze wszystkich kontynentów oraz o tematyce związanej z górami (geologia, przyroda i jej ochrona, historia, zabytki, etnografia i inne), które ukazały się z wydrukowaną datą wydania od 2021 roku (włącznie). W przypadku wydawnictw wielotomowych (serie wydawnicze, encyklopedie i inne) dopuszcza się do Konkursu serie lub tytuły w całości (również ewentualnie w części biorące udział w poprzednich Konkursach), których pierwsze tomy/publikacje mogły zostać wydane przed 2021 rokiem, natomiast ostatnie tomy/publikacje od 2021 roku.

Uczestnictwo w Konkursie jest bezpłatne dla Zgłaszającego wydawnictwa i nie wiąże się z uiszczeniem opłaty rejestracyjnej. Szczegóły dotyczące Konkursu znajdują się w regulaminie. Będą one również dostępne (w językach polskim i angielskim) na następujących stronach internetowych:
https://cotg.pttk.pl/konkursy/najlepsze-wydawnictwa-o-gorach/
oraz www.ksiazka.krakow.pl.

W 9. Konkursie w 2024 roku brało udział 43 wydawców z pięciu krajów (Austria, Czechy, Polska, Słowacja i Ukraina), którzy zgłosili do Konkursu 76 wydawnictw. Wśród laureatów lub wyróżnionych w Konkursie znalazły się wydawnictwa z Austrii, Czech, Polski, Słowacji i Ukrainy.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Konkursie – zgłoszenia do 19 września 2025 roku (włącznie).

Dzień 19 września roku, w którym organizowany jest Konkurs jest terminem, w którym formularze zgłoszenia i egzemplarze zgłoszonych wydawnictw muszą znaleźć się pod adresem:
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK, ul. Jagiellońska 6, 31-010 Kraków z dopiskiem KONKURS „NAJLEPSZE WYDAWNICTWA O GÓRACH”.

 

CENTRALNA BIBLIOTEKA GÓRSKA PTTK

Zgodnie z regulaminem Międzynarodowego Konkursu „Najlepsze wydawnictwa o górach”, część I punkt 3:
3. Uczestnictwo w Konkursie jest bezpłatne dla Zgłaszającego wydawnictwa i nie wiąże się z uiszczeniem opłaty rejestracyjnej.
Równocześnie w części III punkt 2 regulaminu:
2. Przesłane wydawnictwa po zakończeniu Konkursu nie będą zwracane Zgłaszającym i zostaną przekazane bezpłatnie do zbiorów Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK (drugiej co do wielkości tego typu w Europie), w Krakowie, ul. Jagiellońska 6, gdzie będą udostępniane Czytelnikom na ogólnie przyjętych zasadach.

W dotychczasowych dziewięciu edycjach Konkursu w latach 2016-2024 do księgozbioru Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK przekazano łącznie 874 egzemplarze druków zwartych, ciągłych i kartograficznych, w tym 685 tytułów książek, 44 egzemplarze czasopism i 145 tytułów map.

Centralna Biblioteka Górska PTTK, w swojej siedzibie w Krakowie przy ul. Jagiellońskiej 6, jest otwarta dla Czytelników w następujących godzinach:
wtorek – w godzinach 10 do 19,
środa – w godzinach 10 do 16,
czwartek – w godzinach 10 do 19,
piątek – w godzinach 10 do 16.

Istnieje też możliwość skorzystania z księgozbioru w innym terminie, po wcześniejszym telefonicznym lub mailowym jego ustaleniu (telefon 12  422 28 40, wewnętrzny 17, mail: anna.mika@cotg.pttk.pl, sebastian.klosok@cotg.pttk.pl).

Początki Biblioteki sięgają 1874 roku, kiedy to powstała pierwsza polska organizacja turystyczna, a liczne europejskie stowarzyszenia alpinistyczne oraz turystyczne zaczęły nadsyłać do Krakowa wydawane przez nie książki i czasopisma. Zapoczątkowane w ten sposób zbiory zaczęto z czasem uzupełniać, tworząc bibliotekę.

Gromadzony księgozbiór jest wielodyscyplinarny, różnorodna jest bowiem wiedza o górach. W jego skład wchodzą albumy, przewodniki, mapy, atlasy, słowniki, encyklopedie, różnego rodzaju bibliografie, monografie historyczne i naukowe, wydawnictwa pokonferencyjne i posympozjalne, literatura piękna, poezja, górskie czasopisma regionalne i naukowe. Do najcenniejszych spośród zbiorów należy dzieło Dawida Frölicha z 1639 roku – MEDULLA GEOGRAPHIAE PRACTICAE, z najdawniejszym drukowanym opisem wycieczki w Tatry.

Centralna Biblioteka Górska PTTK liczy obecnie ponad 42 tysiące woluminów druków zwartych, ponad 9800 egzemplarzy czasopism i wydawnictw ciągłych (ponad 1570 tytułów) oraz ponad 2700 jednostek inwentarzowych map.

 

RODO. Dane adresowe Państwa Firmy pochodzą z uczestnictwa w dotychczasowych Międzynarodowych Konkursach „Najlepsze wydawnictwa o górach” odbywających się corocznie w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® albo z informacji pochodzącej z Państwa publikacji czy strony internetowej. Dane te będą wykorzystywane wyłącznie przez Organizatorów Konkursu przy organizacji wszystkich jego etapów i nie będą przekazywane osobom trzecim. Jeśli Państwa Firma będzie chciała zrezygnować z
otrzymywania korespondencji w sprawie tego Konkursu lub poprawić dane swojej Firmy, w każdej chwili może przekazać taką decyzję na adres jego Organizatorów.
Administratorami danych są Organizatorzy Konkursu: Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK 31-010 Kraków, ul. Jagiellońska 6/6a, poczta@cotg.pttk.pl; Wydawnictwo „Karpaty” – Andrzej Łączyński, 30-043 Kraków ul. Biernackiego 17/39, wydawnictwo.karpaty@gmail.com; Targi w Krakowie Sp. z o.o., 31-586 Kraków, ul. Galicyjska 9, iod@targi.krakow.pl.

 

© Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK